Już po raz szósty zapraszamy do Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva w dniach 10.11 oraz 11.11 by świętować wspólnie dzień św. Marcina, patrona winiarzy!

W PROGRAMIE FESTIWALU 10.11

  • Prezentacja młodego wina z rocznika 2018, którym świętujemy koniec zbiorów
  • Młode wino i najlepsza polska gęsina 
  • Wręczenie Nagród św. Marcina za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina i tradycji świętomarcińskich (nagroda ma formę statuetki św. Marcina projektu słynnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory)
  • pokaz kulinarny Bartka Kieżuna 
  • DJ oraz muzyka na żywo 
  • Producenci naturalnych wyrobów lokalnych (GAWOR Produkcja Wędlin Jakość i Tradycja, Tre Storie, Ser i szynka)
  • Wieczór poprowadzi błyskotliwy Kuba Janicki

W PROGRAMIE FESTIWALU 10.11
Najedzeni Fest! Dobre jedzenie, degustacje i spotkania


ORGANIZACJA

Dla porządku i wyeliminowania kolejek, dla Państwa komfortu wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych:

  • nie jesteśmy w stanie zagwarantować wszystkim uczestnikom festiwalu miejsc siedzących, dlatego lokal zostanie otwarty już o godzinie 17.00, aby umożliwić zajęcie miejsc siedzących osobom, którym na nich zależy
  • osobom, którym nie uda się zająć miejsca siedzącego, zapewniamy stoliki koktajlowe na czas konsumpcji
  • wprowadzamy kaucję zwrotną za kieliszek, w wysokości 10 zł
  • młode wino na kieliszki oraz na butelki będzie sprzedawane z różnych, wyraźnie oznaczonych stanowisk, aby rozładować kolejki
  • do Państwa dyspozycji będzie szatnia

BILETY

Bilety dostępne w Starej Zajezdni by DeSilva przy ulicy św. Wawrzyńca 12 w Krakowie (kontakt: starazajezdnia@desilva.pl)

  • w cenie 40 zł – bez gwarancji miejsca siedzącego,
  • z miejscem siedzącym na antresoli – 60 zł

W cenie biletu kieliszek wina białego, kieliszek wina czerwonego oraz przysmak powitalny!  Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków – Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019.


Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związaną jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, którego atrybutami są m.in. dzban (wina) i gęś. Świętomarcińskie wino zwykle serwuje się z pieczoną gęsią, symbolem urodzaju i dostatku.

Zwyczajowo w dzień jego święta – 11 listopada – po raz pierwszy raczono się młodym winem z bieżącego rocznika. O tej porze bowiem wino zwykle kończy już fermentację i klaruje się. Wtedy też nadchodził czas daniny składanej przez chłopów. Jej istotnym elementem były gęsi, właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną – była to ostatnia okazja by przed adwentem najeść się do syta.

Dzisiaj również podaje się młode, tegoroczne wina, tradycyjnie do świętomarcińskiej kolacji z pieczoną gęsią. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello. Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń. Kontynuujemy rokrocznie tę tradycję, podczas Krakowskiego Festiwalu Młodego Wina, na który serdecznie zapraszamy!

+powrót do listy aktualności
6 czerwca 2018 Certyfikat "Kukbuk poleca"

Gewürztraminer 2017 z certyfikatem "KUKBUK Poleca". 700 produktów - Jury konkursu "KUKBUK Poleca" miało co robić podczas…

8 listopada 2018 Premiera limitowanej edycji win

Premiera limitowanej edycji win stworzonych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie mogliśmy nie uczcić…