Polskie wina z Winicy Srebrna Góra w Lidlu

Jesień w Lidlu stoi pod znakiem win. W ofercie znajdą się wina francuskie, węgierskie oraz po raz pierwszy wina z Polski.

Pod koniec września na półki Lidla trafiło wino Polka. produkowane w największej polskiej winnicy – Winnicy Srebrna Góra, położonej malowniczo w dolinie Wisły w Krakowie. Winnica obejmuje obszar 28 ha i składa się z dwóch części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach.

Polki wolą wino

polka_image.jpgStatystyczny pijący wino Polak… jest raczej Polką niż Polakiem – według badań 58% osób deklarujących picie wina w ostatnim roku to kobiety*. Badania intencji zakupowej pokazują, że blisko 70% zakupów w tej kategorii dokonywane jest „z myślą o wypiciu w towarzystwie kobiet”. Polska Winnica Srebrna Góra postanowiła wykorzystać potencjał spożycia trunku w grupie docelowej, w wyniku czego powstało wino o wdzięcznej nazwie Polka., które jako pierwsze krajowe wino jest obecnie dostępne szerokiej dystrybucji poza branżą HoReCa. – Analizując wyniki badań zdecydowaliśmy się wykreować kompozycje smakowe dedykowane kobietom – mówi Mirosław Jaxa Kwiatkowski współwłaściciel winnicy. – Z myślą o kobiecych gustach i oczekiwaniach oraz w cenie odpowiadającej ich wyobrażeniom na temat przystępnego wina, powstała Polka. – przyjemna, zbalansowana i łagodna w smaku – dodaje.

Oto Polka. Subtelna, łagodna, choć niepozbawiona charakteru – czytamy na kontretykiecie wszystkich czterech wariantów win – białego i różowego z rocznika 2015 oraz czerwonego z rocznika 2014 i 2015. Jest to marka wykreowana z myślą o kobietach i ich preferencjach. To pierwsza polskie wino, stworzone przez kobietę - będącą enologiem w Winnicy Srebrna Góra - dla kobiet.

Polka trafia do Lidla

Chcieliśmy zwiększyć dystrybucję naszych win i trafić do szerszego grona odbiorców. Współpraca z Lidlem nam to umożliwiła. Stworzyliśmy wina, których cena w pełni oddaje jakość. Mamy nadzieję, że przypadną one do gustu Polakom i będą miały swój udział w krzewieniu kultury picia wina – mówi Mikołaj Tyc, współwłaściciel Winnicy Srebrna Góra.

Polka. to nie jednorazowa przygoda Lidla z winami polskimi - sieć zamierza rozszerzać współpracę z winnicą. – Obecnie do naszych sklepów trafiło 20 tysięcy win. Jesteśmy przekonani, ze z roku na rok będziemy mogli zwiększać ilość polskich win na naszych półkach – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager, Lidl Polska.

Wina Polka. dostępne są w Lidlu w bardzo atrakcyjnej cenie. Każdą z butelek można kupić za jedyne 29,99 zł.

* Dane cytowane za raportem KPMG Polska Rynek napojów alkoholowych w Polsce, 2014

Opisy win

Polka. wino białe, rocznik 2015 – wytrawne, lekkie wino, będące udanym połączeniem odmian Johanniter, Solaris i Hibernal. Ma wyczuwalne aromaty ananasa, brzoskwini, marakui oraz soku z kwiatów czarnego bzu. W smaku wino zaskakuje równowagą – umiarkowana kwasowość współgra z posmakiem słodyczy. Warto podać z owocami morza, rybami i deserami. Polecana przez sommeliera współpracującego z Lidlem – Michałem Jancikiem.

Polka. wino różowe, rocznik 2015 – półwytrawne lekkie wino, połączenie odmian Zweigelt i Cabernet Cortis. Wino wyróżnia się czystą, jasnoróżową barwą. W zapachu jest delikatne o charakterze owocowym – rozpoznać można akcenty malin, poziomek, wiśni i migdałów. W ustach świeża kwasowość z odrobiną cukru tworzą wspaniałą, półwytrawną kompozycję smakową. Warto podać z rybami, drobiem, owocami.

Polka. wino czerwone, rocznik 2014 oraz 2015 – wytrawne, lekkie wino powstałe z winogron Regent, Rondo i Acolon uprawiane na południowo-zachodnim stoku Srebrnej Góry. W zależności od rocznika smak wina się różni. W zapachu pojawić się mogą takie aromaty jak śliwka ciemna i suszona, wiśnia, czereśnia i żurawina. Najlepiej podać z wołowiną, wieprzowiną i serami. Przez znawców doceniony szczególnie rocznik 2014.